ПЛАН
1. Історія мов програмування
2. Процедурне програмування, об’єктно-орієнтоване програмування.
3. Завантаження Delphi, ознайомлення із середовищем Delphi.
1. Історія розвитку технологій програмування
Персональні комп’ютери – це електронні пристрої, які можуть опрацьовувати тільки двійкову інформацію, тобто вся інформація представляється у вигляді двійкових кодів. Тому для перших комп’ютерів програмістам приходилось писати програми тільки у двійкових кодах, тобто програми на машинній мові.
Щоб полегшити створення програм, була розроблена мова яка має назву Асемблер. В ньому машинні коди записувались мнемонічними, тобто символьними інструціями, з якими людині легко працювати. Наприклад, щоб завантажити в регістр число 157 потрібно було написати команду MOV AX, 157. Коли програма на асемблері написана, її потрібно перетворити в машинні коди. Це виконується спеціальною програмою, яка називається транслятором асемблера. Кожній команді асемблера відповідає одна команда машинного кода, тому асемблер називають мовою низького рівня.
В дальнішому тенденція для написання програм людиною збереглася і в результаті були розроблені мови високого рівня, в яких програмні конструкції подібні на фрази англійської мови. До таких мов можна віднести BASIC, Pascal, C, Fortran. Algol. Більшість із мов програмування високого рівня є універсальними, тобто призначені для розв’язання самого широкого кола задач, деякі з них мали спеціальне призначення, наприклад для створення баз даних, або розв’язання задач економічного характеру.
Більшість мов, які розроблені в останній час є об’єктно-орієнтованими. Це означає, що в них підтримується створення і застосування об’єктів. До таких мов можна віднести C++, Java, C#, Object Pascal (Delphi). Концепція об’єктно-орієнтованого програмування наближує комп’ютерні програми до реального життя.
Слід також відмітити, що мови високого рівня поділяються на компілятори і інтерпретатори. Наприклад С, Pascal є компіляторами, а Basic – інтерпретатором.
Компілятор – це програма, яка автоматично перетворює вихідний код в машинний код і створюється виконавчий файл. (має розширення ехе).
Інтерпретатор – це програма, яка перетворює код програми в машинний код крок за кроком і відразу це крок виконує.
2. Процедурне програмування
Програми, які писали раніше для операційної системи DOS (Basic,Pascal, C) називають процедурними. При написанні таких програм використовували певний набір команд і таким чином створювали лінійні програми, розгалужені, циклічні, а також процедури та функції.
3. ООП
Наступним кроком в розвитку технологій програмування стало об’єктно-орієнтовне програмування. В цьому випадку програміст оперує не тільки з процедурами і функціями, а цілими об’єктами.
Об’єкт – це сукупність властивостей, методів і подій. Це означає, що об’єкт забезпечує його повноцінну роботу.
Наприклад розглянемо об’єкт кнопку. Вона володіє:
1) властивостями (колір, текст на кнопці, шрифт тексту тощо).
2) Подіями ( наприклад натиснення на кнопку)
3) Методами( які забезпечують роботу кнопки, наприклад метод прорисовки текста)
Тобто при створенні програми можна на форму поставити кнопку, задати для неї певні властивості, події і вона буде виконувати певну роботу. Як же оформляють властивості, методи і події об’єкта в програмах?
· Властивості – це змінні, які впливають на стан об’єкта. Наприклад ширина, висота.
· Методи – це процедури і функції, тобто те що об’єкт вміє робити(обчислювати). Наприклад може мати процедуру для виводу тексту.
· Події – це процедури і функції, які визиваються при наступленні даної події.
4. Завантаження Delphi. Робоче вікно
Середовище Delphi можна завантажити з робочого столу, або через Головне меню ОС Windows, кнопка ПУСК.
Після цього з’явиться заставка, а потім головне вікно програми.
Головне вікно складається з таких елементів:
1) Заголовок вікна
2) Головне меню
3) Панель інструментів
4) Робоче вікно (форма + вікно коду)
5) Панелі
ПАНЕЛІ:
Структура (Structure)– відображаються всі компонети, які поставили на форму;
Інспектор об’єктів (Оbject Inspector) –містить властивості об’єктів та події
Проект менеджер (Project Manager) – відображаються всі файли проекту
Палітра компонентів (Tool Pallete) – містить компоненти для створення проекту(кнопки, текстові поля, перемикачі тощо)